kuchyna

Poloha

Leží na úpätí Malých Karpát šestnásť kilometrov od Malaciek.

 

História

Má 1 670 obyvateľov a leží na úpätí Malých Karpát šestnásť kilometrov od Malaciek.

Po prvý raz sa spomína v roku 1206 ako Cuhnamezej. V období prvej písomnej zmienky patrila hradu Bratislava, neskôr grófom zo Sv. Jura a Pezinku a od 16. storočia bola súčasťou plaveckého panstva. Z pôvodných pomenovaní Chuhna (1238), Cohnha (1244) a Kuhna (1291) sa v 19. storočí ustálil názov Kuchyňa (po nemecky Kuchel). K tradičným remeslám miestneho obyvateľstva patrila výroba dreveného náradia a brezových metiel, ktoré predávali až v Bratislave. Kuchynčania boli okrem toho známi zberom a predajom liečivých rastlín. V chotári obce sa nachádzali dva panské majere a známe poľovnícke revíry bohaté na lovnú zver.

 

Pamiatky

Ku kultúrno-historickým pamiatkam patrí rímsko-katolícky barokový kostol sv. Mikuláša z roku 1701, ktorý postavili na mieste staršieho kostola z roku 1531. Obkolesuje ho obranný múr. Neďaleký poľovnícky kaštieľ pochádza z roku 1885.

 

Príroda

Dnes je kuchyňa známa predovšetkým ako východisko turistov do Malých Karpát a obľúbená lokalita chalupárov a záhradkárov. Neďaleká vodná nádrž Vývrat sa stala vyhľadávaným miestom letných rekreantov. Možno tu spojiť oddych pri vode s nenáročnou turistikou.

 

Zdroj:  Slovensko – Rakúske pomoravie, autor Daniel Kollár, Jana Ovečková, Mária Ovečková

 

Kuchyňakuchyna_1103_624

Obecný úrad Kuchyňa

900 53 Kuchyňa

Email: kuchyna220@stonline.sk

Tel.: 034/7785131

Web: www.obeckuchyna.sk

 

 

Pezinská Baba – Čermák – Kuchyňa