kopcany

Poloha

Ležia na styku Borskej nížiny a Dolnomoravského úvalu trinásť kilometrov juhozápadne od Skalice.

 

História                                         

Obec sa po prvý raz písomne spomína v roku 1392.Pôvodný názov Kopchan id dnešný Kopčany pochádza od slova kopec. V čase prvej písomnej zmienky obec patrila k holíčskemu panstvu, od roka 1736 saj jej vlastníkmi stali Habsburgovci, ktorí tu založili prvý žrebčinec v Uhorsku a rybník na odchyt divých kačíc. V Kopčanoch bol oddávna vodný mlyn, ku ktorému v 18.storočí pribudol pivovar. Obyvatelia sa však venovali prevažne poľnohospodárstvu a obchodu s poľnohospodárskymi produktmi ktoré vyvážali na Moravu a do Rakúska: Spojenie s Moravou zabezpečovala kompa.

 

Pamiatky

K najvýznamnejším sakrálnym pamiatkam obce patrí gotizovaná kaplnka sv. Margity, dnešný symbol Kopčian. Jej existencia je potvrdená v roku 1554v záznamoch majetku rodu  czoborovcov, vtedajších majiteľov holíčsko-šaštínskeho panstva. Postavili ju na základoch pôvodného románskeho kostolíka, ktorý stál v predhradí veľkomoravských Valov. Keďže osada sa postupne vzdialila od koryta rieky Morava na bezpečnejšie miesto, kaplnka sa dnes osamelo týči uprostred polí. Raz za rok ( v čase hodov) sú v nej bohoslužby

Sakrálne pamiatky Kopčian dopĺňa pôvodne barokový kostol sv. Štefana Kráľa. V rokoch 1862 a 1863 ho prestavali v historizujúcom neogotickom a neoklasicistickom slohu. Barokový žrebčinec postavili na spôsob kaštieľa s priehľadnými krídlami maštalí a okienka na seno. V reprezentačnej sále na poschodí sa zachovali fragmenty stropných malieb od J. B. Chamanta. K žrebčincu patrili aj okolité lúky a lesy, ktoré v 18.storočí využívali Habsburgovci na veľkolepé poľovačky. Cisársky dvor prichádzal z Viedne cez Moravskú Novú Ves a prievoz v Kopčanoch. Po každej poľovačke sa usporadúvali veľké hostiny v sále reprezentačnej budovy. Okrem žrebčinca Habsburgovci založili v Kopčanoch aj rybník na chov a lov divých kačíc.

 

Zdroj:  Slovensko – Rakúske pomoravie, autor Daniel Kollár, Jana Ovečková, Mária Ovečková

 

Kopčanykopcany_848_2149

Obecný úrad Kollárova 318

908 48 Kopčany

Email: obec@kopcany.sk

Tel.: 034/6681128

Web: www.kopcany.sk

 

Naše tipy:

Kostol sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch

Barokový žrebčinec v Kopčanoch

Múzeum v Kopčanoch

Prvý československý prezident T.G. Masaryk sa narodil pred 166 rokmi

Na trase Skalickej vinárskej cesty

 

Comments are closed.