Poloha

Leží v údolí rieky Myjava na úpätí Bielych Karpát päť kilometrov severne od Myjavy.

 

História

Predpokladá sa, že od predhistorických čias až do obdobia vrcholného stredoveku bolo územie dnešnej obce zalesnené a neobývané. Podľa písomnej zmienky o existencii majera na tomto území boli v katastri obce Stará Myjava obrábané polia a lúky, na ktorých sa pásli ovce a hovädzí dobytok. Obec, ktorá sa spomína v súvislosti so založením Myjavy, vznikla v roku 1586. Už samotný názov prezrádza, že Stará Myjava bola predchodcom Myjavy. Vznikla vyššie  na úpätí, kde už neboli polia a lúky obrábané myjavským majerom. V poslednom desaťročí 16. storočia dal majiteľ čachtického panstva František Nádašdy postaviť v Starej Myjave kostol. Na začiatku 18. storočia , po prenesení sídla obce Myjava zo Starej Myjavy do novej dediny, z obavy že sa naruší  administratívny a cirkevná jednota, v Starej Myjave zbúrali kostol aj s farou. Odvtedy sa Stará Myjava vyvíjala ako kopanická osada. Jej obyvatelia sa zaoberali predovšetkým poľnohospodárstvom a chovom dobytka. Preslávili sa aj ako pytlikári, ktorí zhotovovali  vrecia na múku nielen pre miestnych mlynárov, ale aj pre mlyny v širokom okolí. Doplnkovým zamestnaním  bolo tkanie plátna. Poľnohospodársky charakter  si Stará Myjava zachovala, v súčasnosti je  však skôr rekreačnou obcou.

 

Turistické ciele

Velká Javorina: ( 970 m n. m.)

Je najvyšším vrcholom Bielych Karpát. Oddávna je symbolom bratstva slovenského a českého  národa. Každoročne v júli sú na Veľkej Javorine oslavy československej  vzájomnosti, na ktorých sa zúčastňujú predovšetkým obyvatelia pohraničia. Veľkú Javorinu vyhľadávajú i turisti, pretože v jej okolí sa nachádzajú značkované trasy, ktoré ponúkajú krásny výhľad na slovenskú a moravskú stranu. Tesne pod vrcholom sú terény vhodné na zjazdové lyžovanie s lyžiarskym vlekom. Štýlová horská Holubyho chata ponúka ubytovanie a občerstvenie.

Pri vodnej nádrži Stará Myjava s plážovaným kúpaliskom je ubytovacie zariadenie a niekoľko súkromných a podnikateľských chát. Malebná poloha vodnej nádrže uprostred zalesnených svahov a čistá voda lákajú čoraz viac dovolenkárov. Nad vodnou nádržou sa nachádza stredisko zimnej rekreácie s lyžiarskymi vlekmi, lyžiarskou školu a stravovacími zariadeniami. Približne 20 km juhovýchodne  od Starej Myjavy sa nachádza zrúcanina Čachtického hradu

 

Zdroj:  Slovensko – Rakúske pomoravie, autor Daniel Kollár, Jana Ovečková, Mária Ovečková