brodske

Poloha

Leží pri rieke Morava na styku Borskej nížiny a Dolnomoravského úvalu pätnásť kilometrov severozápadne od Šaštína-Stráží.

 

História

Prvý písomný záznam o obci, ktorá sa vyvinula zo starej slovanskej osady, je z roku 1317. Obec sa spomína po menom Barachka, neskôr Brachka, Broczke a Brodské. Názov pochádza od slova brod (prechod povozov cez plytčinu rieky).

 

V stredoveku obec patrila k holíčskemu, neskôr šaštínskemu panstvu. Nachádzala sa tu tridsiatková stanica. V 16. storočí sa v obci usadili habáni, ktorí mali dielne na výrobu keramiky a džbánov. Brodské sa stalo remeselníckym strediskom celého okolia. Rozvinulo sa aj zámočníctvo, garbiarstvo, krajčírstvo, obuvníctvo a mlynárstvo. Obyvatelia Brodského sa preslávili aj ako chýrni hudobníci. Kapela Dujsíkovcov hrávala koncom 19. storočia pre cisársku rodinu na plesoch vo Viedni a  Schonbrunne. V poslednej tretine 19. storočia muselo z obce odísť za prácou do Ameriky viac ako 700 ľudí. 

 

Pamiatky

Zo sakrálnych pamiatok si pozornosť zaslúži rímsko-katolícky kostol sv. Antona. Postavili ho v rokoch 1731 až 1750 namieste staršej gotickej stavby, rozšírili ho v roku 1862. Vtedy postavili aj novú vežu.

 

Turistické ciele

V chotári obce sa nachádza rekreačná oblasť Adamov a možnosťou kúpania a vodných športov. Pre milovníkov prírody sú atraktívne i tiché zátišia pri ramenách rieky Morava.

 

Zdroj:  Slovensko – Rakúske pomoravie, autor Daniel Kollár, Jana Ovečková, Mária Ovečková

 

Brodskébrodske_833_460

Obecný úrad Brodské, Školská ulica 1030/2

908 85 Brodské

Email: starosta@brodske.sk

Tel.: 034/6591303

Web: www.brodske.sk