pernek

Poloha

Leží na úpätí Malých Karpát dvanásť kilometrov juhovýchodne od Malaciek.

 

História

Najstaršia písomná zmienka o obci pochádza z roku 1206. obec sa zapisovala sko Misla, neskôr ako Misle. Podľa legendy pochádza názov Perneka od slova perník – podľa rodiny Perníčkovcov, ktorá bývala v niekoľkých malých domoch v strede obce nazvanej Tŕnie. Obec bola súčasťou plaveckého panstva. K zaujímavosťou stredovekej obce patrili bane na zlato a striebro, neskôr na pyrit. Jej obyvatelia boli známi ako dobrí povozníci.

 

Pamiatky

Z kultúrno-historických pamiatok je významný rímsko-katolícky kostol sv. Ducha z rokov 1672 až 1675 s klasicisticky upravenou fasádou. V pôvodnej podobe sa zachoval barokový interiér kostola, maľovaný strop a mozaikové okná. Pamätihodnosti obce dopĺňa kalvária, ktorú vybudovali v roku 1803.

 

Turistický ciel

Súčasný Pernek leží na dôležitej dopravnej komunikácii prechádzajúcej cez hrebeň Malých Karpát. Využíva sa ako medzinárodná dopravná cesta. V sedle hlavného hrebeňa Malých Karpát, na Pezinskej Babe (572 m. n. m.), sa nachádza známe stredisko letnej a zimnej turistiky a lyžovania. Blízke snahy poskytujú vhodné terény pre lyžiarov a miestny hotel s turistickou ubytovňou možnosť občerstvenia a ubytovania.   

 

Zdroj:  Slovensko – Rakúske pomoravie, autor Daniel Kollár, Jana Ovečková, Mária Ovečková

 

Pernekpernek_1114_1774

Obecný úrad Pernek

900 53 Pernek

Email: starosta@pernek.sk

Tel.: 034/7784123

Web: www.pernek.sk

 

 

Pezinok – Pezinská Baba – Pernek